Bez Cukru Hravě a Zdravě

Kdo jsem a jaký je můj příběh?

Jak to začalo?

Ahoj,

jmenuji se Andrea a jsem obyčejnou mámou tří obyčejných dětí.  Všechna má těhotenství provázela těhotenská cukrovka. Poslední cukrové těhotenství jsem si užila v klidu a bez stresu. Nemusela jsem řešit co jíst, kdy jíst, co nakupovat, co je a co není správně. Co bylo hlavní, neměla jsem hlad! Nestresovala mě vysoká hladina lačného cukru ani vysoké dávky inzulínu.

U prvních dvou dětí to tak ale nebylo. Vůbec jsem neměla tušení co je těhotenská cukrovka a jak se s ní vypořádat. Důvěřovala jsem odborníkům a jejich strategiím léčby. S každým těhotenstvím jsem docházela do jiné dia poradny a v každé byl jiný způsob diety.

Z toho jsem byla velmi zmatená…

První dvě těhotenství

V prvním těhotenství jsem na diabetologii dostala letáček pro diabetiky s maximálním příjmem sacharidů 225g denně a příklad jídelníčku. Žádné velké vysvětlování nebylo, snad jen připomínka, ať omezím sladké. Jedla jsem podle letáčku, ale měla stále hlad, HLAD, HLAD! A taky chutě na vše možné a to bylo pro mě vyloženě utrpení (jídlo je má vášeň). Hladina cukru v krvi (glykemie) na lačno mi lítala až do oblak a postupně mě začaly zlobit i glykemie po jídle. Dostala jsem se na vysoké dávky inzulínu, měla stále hlad a byla nešťastná, protože už jsem nevěděla co jíst, aby to prošlo měřením… Týden před termínem porodu se mi narodila zdravá holčička (3500g, 50cm).

V druhém těhotenství jsem navštěvovala jinou dia poradnu, protože jsme se přestěhovali. Tam jsem dostala úplně jiné informace. Součástí léčby byla schůzka maminek čekatelek s dietní sestrou, která úplně vyvrátila mou předchozí dietu a letáček mi zabavila a roztrhala. Dalo by se říci, že se jí vysmála a řekla, že je to celé špatně a zastaralé. Cítila jsem se velmi nepříjemně, asi jako malé dítě, které provede něco špatného a dostává vyhubováno od babičky. Paní odbornice s evidentně mnohaletými zkušenostmi si mě okem přeměřila a od boku mi nadiktovala, s ohledem k mé váze a proporcím, dietu o 350g sacharidů na den (zatímco té hubené paní vedle mě jen 250g…). Byla jsem zmatená, smutná a přemýšlela, kdo má vlastně pravdu a čím se teda mám řídit?

Nakonec jsem dodržovala novou dietu a doufala, že je to ta správná cesta (když s ní má ta sestřička jistě mnohaleté zkušenosti). Doufala jsem, že nebudu mít hlad, že nebudu muset řešit vysoké lačné hodnoty, že si nebudu píchat koňské dávky inzulínu.

Opak byl pravdou. Tedy částečně – hlad jsem neměla tak velký. Glykemie na lačno byly opět vysoké a inzulínu jsem si píchala jak pro velrybu. Dva týdny před termínem jsem porodila zdravou holčičku (4100g, 49cm – cvalík, že?).

Třetí těhotenství

Když jsem zjistila, že jsem potřetí těhotná, rozhodla jsem se vzít těhotenskou cukrovku do svých rukou. Nechtěla jsem znevažovat práci zdravotníků, neb jsem také jedním z nich. Musí přece existovat ta správná cesta a já jsem ji potřebovala pro sebe najít, abych nemusela opět řešit hlad, abych nebojovala s glykemií a nestresovala se z vysokých dávek inzulínu.

Abych prožila to poslední (doufám) těhotenství v klidu a míru.

A tak jsem začala pečlivě studovat všechny dostupné zdroje informací (odborná literatura, internet, knihy, facebooková skupina, atd.) a skládat si kousek po kousíčku všechny dílky této skládačky.

Našla jsem způsob, jak zkrotit cukrovku, jak nemít HLAD, jak nemít vysoké lačné glykemie až do oblak a jak si nepíchat sloní dávky inzulínu.

Poslední těhotenství jsem si opravdu užila v klidu a pohodě (co se týče cukrovky samozřejmě – mám přece už dvě děti a to se s klidem a pohodou neslučuje…).

Inzulínu jsem se sice ani v tom třetím těhotenství nevyhla (na vině jsou i hormony), ale dávky nebyly už tak vysoké.

Dva týdny před termínem porodu jsem porodila zdravou a zároveň nejklidnější holčičku – ano, opět holka – (3700g, 52cm).

Celý můj příběh se všemi radostmi i strastmi si můžete přečíst e-booku :

Má 3 (NE)sladká těhotenství, aneb jak jsem se 2x prala s těhotenskou cukrovkou a potřetí ji přeprala.

Rozhodla jsem se své bohaté zkušenosti sdílet s Vámi, se ženami, které se potýkají s těhotenskou cukrovkou, stejně jako já tenkrát.

Abyste nemusely trávit spoustu času na internetu, čtením knih a laborováním s jídlem, časem, atd., napsala jsem pro Vás e-book:

3 KLÍČE KE ZVLÁDNUTÍ TĚHOTENSKÉ CUKROVKY.

Pro Váš lepší přehled o hodnotách cukru, medikaci, jídelníčku, kontrolách u lékaře a plno dalších věcí, jsem sestavila tištěný zapisovací deník

MÉ (NE)SLADKÉ TĚHOTENSTVÍ.

Potkat se spolu můžeme na Facebooku, Instagramu a také v uzavřené respektující FB skupině zde >>.

 

A takhle můj příběh končí... Nebo ne?

V lednu 2022 mi byl následkem mých třech nesladkých těhotenství a nedobré životosprávy před třetím těhotenstvím diagnostikován prediabetes. Začal můj boj sama se sebou, se svou nechutí k pohybu, se změnou jídelníčku se svým vnitřním světem. Vydala jsem se na spletitou cestu sebepoznávání, sebelásky, seberozvoje a znovuobjevování krásy pohybu a zdravého jídla. Můj osobní boj určitě sledujte na blogu a také na sítích viz. výše. 

V mém boji potřebuji neustálou motivaci a jako takový nakopávač pro sebe i Vás jsem vyrobila MOTIVAČNÍ KARTIČKY, ty můžu mít neustále na očích, v kabelce, v peněžence, na zrcadle, v kuchyni… Stále mě motivují vydržet! 

A jak šel čas, proměnila jsem veškeré své znalosti do uceleného a jedinečného online kurzu Hravě nízkosacharidově.

Kdo jsem?

Těším se na Vás,
Vaše Andrea🧡