Bez Cukru Hravě a Zdravě

Rozcestník prediabetu

Co je to PREDIABETES?

Něco málo laicky o inzulínu:

Inzulín je hormon slinivky, který v lidském těle funguje jako klíč – odemyká buňky, do kterých pak může vstoupit cukr jako zdroj energie. Pokud tento klíč v těle nemáme, pak vzniká cukrovka prvního typu (DM1). Ta je většinou vrozená a řeší se od dětství dodáváním inzulínu. Když jíme příliš sacharidovou stravu, málo se hýbeme, kouříme, pijeme alkohol, atd., naše tělo vyplavuje příliš mnoho inzulínu – klíčů, ale naše buňky už jej nechtějí nechat odemknout, protože mají energie dost. A tak se stane, že buňky změní zámky a klíč do nich už nepasuje, tzn. vytvoří inzulínovou rezistenci, cukr zůstává v krvi a slinivka se vyčerpává neustálým dodáváním inzulínu. Díky tomu potom vzniká prediabetes a když se neřeší, vznikne postupem času cukrovka druhého typu (DM2)

 

Prediabetes

Prediabetes (porucha glukózové homeostázy) je , jak už víme, předstupeň diabetu mellitu druhého typu (DM2). Projevovat se nemusí nijak, ale laboratorně se prokáže zvýšenou lačnou hodnotou glykémie (5,6 – 7 mmol/l) nebo zvýšenou glykémií při OGTT po dvou hodinách (7,8 – 11,1 mmol/l). Dále je prokazatelný i odběrem dlouhodobého cukru – glykovaného hemoglobinu (HbA1c) -, kdy se hodnota  pohybuje mezi 39 – 47 mmol/mol. 

Pokud se prediabetes neřeší, může se do 10 let přehoupnout v DM2. 

Jelikož cukr zůstává v krvi, je prediabetik ohrožen celou škálou závažných nemocí. Mezi hlavní patří srdečně-cévní nemoci (infarkt, mrtvice, …), protože se poškozuje stěna cévy. Dále jsou to nádorová onemocnění trávícího traktu, urologické a gynekologické nádory. Objevit se také může chronický zánět v těle, onemocnění sítnice (retinopatie) z důvodu poškození malých cév v oku a poruchy erekce u mužů. 

Píše se, že prediabetes nemá projevy, ale já jsem na sobě poznala, že mám potíže se sacharidy. Pokud jsem na snídani snědla něco sladkého (koblížek, krosan, vánočku, atd.) velice rychle mi glykémie stoupla a následně i rychle klesla, což se projevilo především v mém chování. Byla jsem agresivní, třásly se mi ruce, vše mi padalo a dokázalo mě rozčílit úplně všechno. Pokud jsem jedla večer příliš sacharidů, mívala jsem v noci ukrutnou žízeň a chodila více na malou. To mě donutilo se nad sebou zamyslet a o tom si můžete přečíst v článku zde >> a zde >>.

Rizikové faktory:

Jak udržet prediabetes na uzdě?

Nové studie ukazují, že prediabetes a DM2 jde úspěšně oddálit nebo dokonce úplně vymýtit změnou životního stylu. 

Abyste v boji s prediabetem nebyla sama, bude zde brzy spousta další motivace, jak prediabetes zvládnout a odsunout DM2 až za horizont 🙂 .

Kde se můžeme potkat?

FB stránka

Instagram

FB skupina

TikTok