Bez Cukru Hravě a Zdravě

Můžu vůbec jet s těhotenskou cukrovkou na DOVOLENOU?!

Přece nebudu celé cukrové těhotenství sedět doma na zadku… To musím nějak zvládnout!

Hlavou se mi honila spousta podobných myšlenek a pořád jsem přemýšlela, jak to na té dovolené budu s jídlem dělat a jestli budu vůbec schopná myslet na něco jiného než na jídlo.

Měli jsme s mužem objednaný hotel na Šumavě, že si tu poslední dovolenou, kdy jsme bez dětí, pěkně užijeme.

Už samotná cesta ze severu Moravy na Šumavu byla náročná – záda bolavá, zadek přesezený, nohy jako konve nateklé. Jelikož je to cesta dlouhá, musela jsem nabalit spoustu jídla a pití a spoléhat, že natrefíme na solidní restauraci, kde si vyberu vhodný oběd. Všechno kupodivu klaplo na jedničku.

Na hotelu byly snídaně i večeře formou bufetu, což byl pro mě luxus. Mohla jsem si dopřát spoustu zeleniny, sýrů, vajec, masa a dokonce byl i slušný výběr pečiva a příloh. Na pokoji byla velká lednice, takže jsem mohla mít svačinky, druhou večeři a inzulín pěkně v chládku. Jediné náročné bylo plánování výletů tak, aby v určitou hodinu byla poblíž  restaurace a abych měla dostatečnou svačinku v batůžku. Glukometr, inzulín, průkaz diabetika a těhotenský průkaz jsem samozřejmě nosila s sebou také.

Nakonec se nám dovolená podařila. Tedy až na otřesné počasí, a tím pádem ubrblaného chlapa. 🙂

Jaké jsou mé poznatky pro plánování dovolené?

  • Pokud jedu do chaty, apartmánu nebo kempu, musím zjistit, jak je to s lednicí především v teplých měsících – v zimě se dá většina jídla strčit za okno nebo na balkón. Také kvůli inzulínu, některé druhy musí být v chladu.
  • Dále je dobré pozjišťovat dostupnost obchodů s potravinami a restaurací v okolí, popřípadě v okolí túr a výletů, pokud plánuji aktivní dovolenou.
  • Když jedu do hotelu, ať už u nás nebo do zahraničí, opět zjišťuji lednici na pokoji, dostupnost restaurací a obchodů s potravinami v okolí a především typ stravy v hotelové jídelně. Ideální je stravování formou bufetu. Při servírovaných obědech a večeřích hrozí, že budou servírovat omáčky plné mouky a knedlíky.
  • Stravování v restauraci by neměl být problém, většina nabízí plátek masa nebo rybu, grilovanou zeleninu i vařené brambory.
  • Na dovolenou si většinou nenosím váhu, proto se řídím „talířovou metodou“: půl talíře zeleniny, čtvrt talíře přílohy, čtvrt talíře bílkovin a tuku (vejce, maso, ryba). Já osobně preferuji zeleninu alespoň lehce prošlou tepelnou úpravou (po půl talíři čerstvé zeleniny ke každému jídlu bych večer asi odletěla) a bílkovin s tukem může být klidně více, hlavně netrpět hlady.

Jediné, co je potřeba vyřešit, jsou svačinky a druhé večeře. Žitný chléb zpravidla dlouho vydrží a pokud už jej nějakou dobu jím, vím, kolik si můžu vzít ke svačince a druhé večeři. K chlebu stačí sbalit tučný sýr, oříšky, semínka a nějakou zeleninu.

Myslím si, že tu monotónnost svačinek vydrží o dovolené každý, protože za mně je lepší užít si zážitky, než-li řešit neustále jídlo. 🙂 

Také je lepší častěji kontrolovat krevní cukr (změna stravy, změna režimu). Nezapomenout sbalit dostatečný počet proužků do glukometru, průkazky a dostatek inzulínu.

Důležité je prostě pořádně si dovolenou už předem naplánovat, zjistit dostupnost a styl stravování.

Na co všechno musíte při plánování dovolené myslet? Na co nesmíte zapomenout? Jaký zvolit dopravní prostředek? Odpovědi na všechny otázky ohledně cestování získáte ve zbrusu novém mini e-booku „Můžu vůbec jet na dovolenou??? Aneb jak je to s dovolenkováním nejen při těhotenské cukrovce.“

 

A pak už zbývá jen vyrazit a pořádně si užít DOVOLENOU!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *